Dansk Bartender Laug

Efter et stykke tid med inaktivitet, er DBL (Dansk bartender Laug) nu igen på banen. Dette ser man bl.a. med deres nye hjemmeside som har udover har fået nyt design, også har fået et nyt logo.
Kort fortalt, er DBL de danske bartenders ansigt udadtil. Man skal være medlem af DBL for at deltage i Dm, Vm, men også andre lign. konkurrencer som Cognac Konkurrencen som foregår i sverige denne kommende april måned.

Udover at kunne deltage i officielle cocktailkonkurrencer og lign, giver DBL også mulighed for at klargøre sig til konkurrencer. bl.a. tilbød DBL at træne deltager til de nu overståede danmarks mesterskabet i cocktail og flair konkurrencer, så man kom forberedt til konkurrencen. Ligeledes støtter DBL forskellige projekter der har relevance til bartender scenen, bl.a. er de igang med et projekt i sammenarbejde  med trafik styrrelsen, om en Non-alkoholisk sommer cocktail.
Der er to former for medlemskab, et passivt og et aktivt et.
Passivt medlemskab er på 425kr
Aktivt medlemskab er på 775kr
Link til deres hjemmeside kan du finde her:

Månedligt bliver der holdt bestyrelsesmøde og en gang årligt bliver der holdt generalforsamling.  Pt er formanden for DBL er Maria Magdalene som tiltrådte d. 15 marts 2010
Denne blog vil jeg løbende ændre på, da der løbende kommer mere info fra DBL, som jeg selvfølgelig vil gengive i korte træk her.

4457
Stem på indlæget!
Thanks!
An error occurred!

468 ad

Tema Drinks